RSS
 

Tragic

23 maj

Cassandra’s Dream
Tego samego dnia, kiedy obejrzałem ostatni film Allena, udało mi się też (w końcu) zobaczyć jego poprzednie dzieło – Sen Kasandry. Tym samym widziałem już wszystkie filmy z "trylogii brytyjskiej" i "tetralogii europejskiej".

W "Śnie Kasandry" nie bez powodu mówi się o tragediach greckich. Tak samo jak we "Wszystko Gra" nie bez powodu mówiło się o Dostojewskim. Już nawet sam tytuł pokazuje nam z jakiego typu dziełem mamy do czynienia. Tragedia grecka pod każdym względem, łącznie z tym najbardziej oczywistym, odróżniającym ten gatunek od swojego przeciwieństwa – komedii. Film pokazuje proces podejmowania decyzji o zamordowaniu kogoś oraz konsekwencje jakie pojawiają się w wyniku wprowadzenia tego planu w życie. I robi to w sposób bardzo bliski życiu, nie uwzniaślając niczego. Normalny człowiek przechodziłby właśnie takie stany emocjonalne jak nasi bohaterowie, gdyby stanął w obliczu takiej decyzji jak oni.
Oczywiście to, co się im przydarza, jest bardziej skrojone według zasad greckiej tragedii niż zasad normalnego życia. No, bo czy komuś zwykle zdarza się, że wujek "oferuje" mu "zabójcze zlecenie"?

Akcja filmu dzieje się w Anglii. I tak jak kadry pokazujące Barcelonę aż mnie grzały, tak teraz oglądając ulice Londynu i okolic, czułem chłód angielskiego klimatu i panującą tam specyficzną pogodową aurę. Muszę zatem przyznać, że operatorzy obu filmów wykonali naprawdę doskonałą pracę. :)

Atmosfera jest gęsta, a z każdą kolejną sceną gęstnieje jeszcze bardziej. To już zupełnie nie jest kino w stylu Allena, jakiego dotychczas znaliśmy. Co nie oznacza oczywiście, że nie jest to kino ciekawe i dobre. Wręcz przeciwnie. Taka zmiana klimatu wręcz działa na korzyść reżysera. :)

W obsadzie aktorzy pochodzenia irlandzkiego i szkockiego – Colin Farrell i Ewan McGregor. Do tego angielski aktor Tom Wilkinson oraz jego rodaczka Haylel Atwell. Czyli film brytyjski "pełną gębą". :)

"Sen Kasandry" okazał się bardzo ciekawym obrazem i zdecydowanie nie żałuję czasu spędzonego na jego oglądanie. ;)
+ Remember: "Family is family. Blood is blood." To tekst z plakatu, ale jako że nie do końca jest on tutaj czytelny, to cytuję, gdyż jest to jedno z ważniejszych zdań z tego filmu. :)
That’s all this time!

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Movies

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS