RSS
 

Finally Finding Lost #5

26 kwi

Episode 7 "Dr Linus"

"Nothing’s Irreversible" timeline, czyli 815 ląduje w LA.
Ben jest nauczycielem, w szkole do której w "The Substitute" trafił Locke.

Linus uczy historii, a jedną z jego uczennic jest… Alex Rousseau(!). Ben zachęcony słowami nauczyciela na zastępstwie – Johna Locke’a, postanawia zostać dyrektorem szkoły i wygryźć ze stanowiska obecnego szefa placówki. Nadarza się ku temu doskonała okazja, gdyż Linus ma materiał, którym w łatwy sposób może zaszantażować mężczyznę.
Jednak kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że dr. Linus musi wybrać: swoje marzenia o władzy (przez zostanie dyrektorem), czy przyszłość akademicka uczennicy Alex Rousseau.
Ben wybiera jednak przyszłość Alex, swoje marzenia odkładając na bok. :) Co jest zresztą dokładnym odrwóceniem tego, co zdarzyło się na Wyspie, gdy Ben wybrał Wyspę nad swoją adopotowaną córkę.

Najciekawszym segmentem tej części odcinka była wymiana zdań pomiędzy Ojcem Bena, a nim samym: "Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy nie opuścili Wyspy" i pracy w Dharma Initative?
Ogromnie intrygujące!! Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Wyspa teraz znajduje się na dnie oceanu, (co wiemy z pierwszej sceny "LA X").

"It didn’t work" timeline, czyli nadal jesteśmy na Wyspie.
Już wiemy po co Illana zbierała prochy Jacoba w "LA X" – żeby dać je Milesowi do odczytania i aby zorientować się jak J. zginął. A kiedy dowiaduje się, że to Linus przyczynił się do jego śmierci, postanawia sama wymierzyć sprawiedliwość i uśmiercić Bena.

Bezimienny ma jednak wobec niego inny plan (chce, by Ben został liderem/opiekunem Wyspy, gdy Bezimiennego już na niej nie będzie), więc pomaga skazanemu uciec.
Illana dogania jednak Bena i oboje celują do siebie z broni. Ben postanawia wytłumaczyć się ze swoich działań, po tym jak dowiedział się (od Milesa), że Jacob zawiódł się na nim, gdyż "aż do momentu, w którym nóż dosięgnął jego serca, myślał sobie, że się wobec ciebie pomylił". Jego wytłumaczenie jest tak szczere i tak smutne, że Illana postanawia darować mu życie i pozwala Benowi przyłączyć się do swojej grupy.

Tymczasem w innej części Wyspy. Podążamy za Hurley’em i Jackiem, którzy w dżungli natykają się na Richarda. Ten prowadzi ich do Black Rock i tam prosi ich o pomoc w… zabiciu się(!). Okazuje się bowiem, że Richard nie może pozbawić się życia, gdyż został obdarzony przez Jacoba podarunkiem, który mu to uniemożliwia. Tym podarunkiem jest nieśmiertelność, która wyjaśnia też czemu mężczyzna się nie starzeje. (I tu rodzi się pytanie – skoro Jacob dotknął także naszych Rozbitków to czy im także przekazał "podarunki"? A jeśli tak, to jakie? Czy wszyscy są od teraz nieśmiertelni, tak jak Richard?)

Ostatnie pytanie szczególnie ciekawe w świetle tego, co możemy oglądać w Black Rock. Otóż Jack na życzenie Richarda podpala znajdujące się we wnętrzu statku laski dynamitu*, po czym razem z nim czeka na to, co się wydarzy. Jack domyśla się bowiem, że „zostałem ściągnięty na tę Wyspę w jakimś celu”, skoro Jacob tak bardzo wysilił się, by pokazać mu Latarnię, odbijającą jego domostwo, więc istnieje duża szansa, że i jemu nic się nie stanie.** Okazuje się, że Jack miał rację i podpalony lont dynamitu gaśnie tuż przed samym materiałem wybuchowym.
Bardzo to intrygujące. :)

* jest na szczęście pewna luka prawna do kwestii "nie mogę się zabić. Nawet jakbym chciał", która dręczy Richarda. Otóż jeśli ktoś doprowadzi do tego, że zginiesz, np. podpali za ciebie dynamit, istnieje duża szansa, że jednak umrzesz.
** (Tym samym plan Jacoba, aby Jack samodzielnie doszedł do pewnych wniosków, powodzi się, a ja mogę wykreślić kilka zdań z mojego ostatniego opisu, o tym, że Jack to znów "Man of Science").
+ dodatkowe pytanie: czy Michael nie mógł się zabić w czwartym sezonie, własnie dlatego, że został dotknięty przez Jacoba?! 

Dodatkowe informacje:
-> Illana jest "ochroniarzem Jacoba" i ma opiekować się także wybranymi przez niego Kandydatami. Illana twierdzi, że pozostało ich jeszcze Sześcioro. (Ciekawe czy chodzi jej o tę samą szóstkę, o której wie Bezimienny, czyli o nazwiskach z pod numerów: 4, 8, 15, 15, 23, 42?)
-> Wszystko wskazuje na to, że Richard był niewolnikiem na Black Rock.
-> W szkole w alt-reality, w której uczy Ben, nauczycielem biologii jest dr. Artz, czyli jeden z uratowanych z drugiej części samolotu. :)
-> Komentarz o Napoleonie i Elbie: "Na tej wyspie wszystko się zmieniło"
-> Illana: "Jacob was the closest thing I had to a father"
-> "You had me fooled with this sweater-vest. Linus, you’re a real killer"
-> Miles wspomina Nicki i Paulo ;)

+ uwagi BillieEpisode 8 "Recon"

"Nothing’s Irreversible" timeline, czyli 815 ląduje w LA.
W alt-reality oglądamy policjanta(!) Sawyera, który zastawia pułapki na "con-manów", do których sam kiedyś należał. Na pytanie czemu został policjantem, odpowiada: "znalazłem się w takim momencie mojego życia, że albo zostałbym kryminalistą albo policjantem".
James Ford, mimo że nie przejął ksywki "Sawyer", nadal poszukuje oryginalnego Sawyera – Anthony’ego Coopera, gdyż w tej wersji rzeczywistości też doszło do "kantu", który doprowadził do śmierci rodziców James’a.

Ciekawostkami tej wersji rzeczywistości są następujące fakty:
-> policyjnym partnerem Swayera jest nasz Miles Strome
-> James umawia się w tym odcinku z Charlotte, za namową Miles’a, gdyż ten zna ją z pracy ojca (Petera Changa, faceta od filmów instruktażowych Dharmy) w „muzeum”
-> Sekretnym słowem, które ma wezwać posiłki, gdyby James ich potrzebował, gdy jest pod przykrywką, jest "LaFleur"(!)
-> Przez ekran śmiga nam brat Charliego, i chce go wydostać z aresztu.

"It didn’t work" timeline, czyli nadal jesteśmy na Wyspie.
Pod koniec poprzedniego odcinka dowiedzieliśmy się, że Widmore przybył na Wyspę(!) w łodzi podwodnej (tym samym potwierdzając słowa Jacoba z "The Lighthouse", że "ktoś przybędzie"). Teraz mieliśmy możliwość obejrzeć wymianę zdań pomiędzy Sawyerem, a Charlesem W., gdyż James został wysłany na drugą wyspę (tam, gdzie jest "Hydra" i lądowisko z samolotem), by wybadać jakie są możlwiości ataku Bezimiennego na ocalałą z 316 grupę i odbicie od nich wspomnianej maszyny.

Sawyer jako rasowy con-man znów zadbał w pierwszej kolejności o własne interesy, dzięki czemu ma nadzieję wydostać się z Wyspy na własnych zasadach. Tym samym Widmore teraz wie, że w jego stronę zbliża się Bezimienny; a Bezimienny wie, że wokół obozowiska Widmore’a zaczęto budować palisadę, taką jak ta wokół Dharmaville/Othersville, która blokuje dostępu do jej wnętrza Czarnemu Dymowi.

Zobaczymy jak się to teraz potoczy.

Do tego należy dodać, że:

-> Claire chciała zamordować Kate na oczach Sayida, a ten ani drgnął. (Co tylko potwierdza, że jest już w pełni "taken").
-> Bezimienny z powodu "chorej i szalonej matki" miał "growing pains", które dotąd mu nie przeszły i przez które zachowuje się tak, jak się zachowuje. Mówi też, że teraz Aaron też ma "crazy mother", więc może trzeba na to uważać.
-> Bezimienny twierdzi: "Musiałem ich zabić (Świątynnych), gdyż oni są przekonani, że ochraniają Wyspę przede mną" i to działa na zasadzie "zgiń albo zadaj śmierć".
-> Stewardessa Cindy poszła razem z "Lockiem", więc się uratowała.

Po resztę uwag zapraszam do Billie, bądź do nowo-odkrytych bardzo dokładnych streszczeń Lostopedii.

Ostatnie dwa odcinki były naprawdę znakomite. Wprawdzie nie obfitowały w wiele informacji na froncie odpowiedzi, jednak historia w nich opowiedziana była szalenie interesująca i wciągająca.

Dodatkowo, tym razem pisząc swoje uwagi, starałem się jak najbardziej je skrócić i nie opisywać dokładnie WSZYSTKICH wydarzeń i okoliczności w jakich poszczególne zdania zostały wypowiedziane, tylko opisać to pokrótce. Po części dlatego, że spisywanie tych uwag spowalnia moje oglądanie kolejnych odcinków; po części dlatego, że odkryłem ostatnio, że na Lostopedii znajdują się bardzo dokładne opisy poszczególnych odcinków, do których można w każdej chwili sięgnąć po dodatkowe informacje.
Po części też dlatego, że w tym sezonie już zupełnie zatarła się granica pomiędzy tym, które informacje są rzeczywiście szalenie istotne, a które nie, a mi znudziło się już wypisywanie ich wszystkich tylko dlatego, że wszystkie sprawiają wrażenie "niezbędnych".

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii TV Shows

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS