RSS
 

Back in Action!

27 paź

Co się stanie, gdy na ekranie zestawisz talenty Bruce’a Willisa, Morgana Freemana, Johna Malkovicha i Helen Mirren? Może wyjść udane kino dramatyczne, z ważnym przekazem społecznym. Oczywiście może też wyjść "RED". Dzieło czysto rozrywkowe, wypełnione po brzegi akcją i przesadzonymi sytuacjami.

Obraz Roberta Schwentke jest opowieścią o grupie emerytowanych agentów CIA, którzy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ktoś będzie bowiem próbował ich "sprzątnąć", w ramach operacji zatarcia śladów po sprawie sprzed lat.

Słowo RED to akronim oznaczający: "Retired, Extremely Dangerous". Określenie bardzo trafne, gdyż szybko okaże się, że bohaterowie, mimo swoich lat, nadal są naprawdę niebezpieczni. W szczególności dla swoich wrogów. Nie korzystają z żadnych półśrodków, tylko atakują przeciwnika całym arsenałem broni i wymyślnych sztuczek.

Obraz pełen jest wartkiej akcji, pościgów samochodowych, strzelanin, imponujących wybuchów oraz wielu przesadzonych sytuacji, które skłaniają widza do śmiechu.
Biorąc jednak pod uwagę, że jest to adaptacja komisku(!), autorstwa Warrenna Ellisa i Cully’ego Hamnera, mamy wyjaśnienie dla przesadnego stylu i schematycznych zachowań bohaterów.

Mimo pojawienia się w filmie gwiazdorskiej obsady, aktorstwo wypada przeciętnie. Choć możemy tu oglądać Bruce’a Willisa, Helen Mirren, Morgana Freemana, Richarda Dreyfussa, Briana Coxa i Karla Urbana, to żadne z nich nie rozwija skrzydeł i nie tworzy kreacji, która wywarłaby na widzu duże wrażenie. Najciekawiej wypadają: John Malkovich, jako starszy pan z objawami paranoi oraz Mary-Louise Parker, wcielająca się w kobietę, która wplątuje się w całą aferę przypadkiem. Sposób ich zachowania jest nieocenionym źródłem komizmu.

Choć film przepełniony jest wartką akcję, jego tempo nie wynika z użycia dynamicznej muzyki. Ta jest raczej niezauważalna i mało przebojowa. Z tego powodu chłodno oceniam ścieżkę dźwiękową*, skomponowaną przez Christophera Becke’a.

"RED" ogląda się dobrze. Seans obfituje w ciekawe sekwencje akcji oraz wiele humorystycznych momentów. Jest to obraz "lekki, łatwy i przyjemny", który przysparza wielu pozytywnych wrażeń. Po skończeniu seansu dość szybko wylatuje z głowy. Mimo to, zasługuje na ocenę 6,5/10 i uwagę osób poszukujących niezobowiązującej rozrywki na nudne popołudnie.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Movies

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS