RSS
 

The Show Itself.

10 lis

HBO Polska postanowiło przekonać mnie do swojej flagowej produkcji – „Bez Tajemnic”. Najpierw zostałem zaproszony na konferencję prasową z gwiazdami serialu, teraz na pokazową projekcję kilku odcinków drugiego sezonu. Muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie taki obrót spraw i jestem niezwykle wdzięczny. Serial zdecydowanie warty jest uwagi.

Na przedwczorajszym pokazie obejrzeliśmy pięć odcinków drugiego sezonu i kurczę – wkręciłem się. Po skończonej projekcji, miałem nawet spory niedosyt, tak spodobało mi się to, co zobaczyłem. Aż sięgnę w najbliższym czasie po pierwszy sezon.

To, co od razu rzuciło mi się w oczy, to rzeczywiście ogromne skupienie na aktorach i ich występach. Większość akcji rozgrywa się bowiem w jednym pomieszczeniu i nic nie odciąga naszej uwagi od rozmowy bohaterów. Muszę przyznać, że wszyscy pacjenci są w stanie przykuć uwagę. Z ciekawością słucha się tego, co mają do powiedzenia. Na dodatek tak ilustrują swoje historie, że w wielu momentach nie widziałem tego, co pokazane na ekranie, tylko skupiałem się na wyobrażaniu sobie sytuacji, które opisują bohaterowie. Robiłem to mimowolnie i odruchowo, tak dobrze zostało zagrane.

Przypadki są bardzo różnorodne i chyba najłatwiej będzie, jeśli spiszę kilka uwag, które nasunęły mi się podczas seansu każdego z nich. („Najlepszy cytat” wypada lepiej w kontekście odcinka niż wyrwany z kontekstu. To tak, gdyby Was nie w pełni przekonywały same w sobie). ;)

Poniedziałek – Natalia (Magdalena Cielecka)

Businesswoman koło czterdziestki, borykająca się z samotnością i wizją niemożności zajścia w ciążę. Kiedyś była w terapii u Andrzeja i do dziś obwinia go za to, co jej wtedy poradził. Zresztą jej podejście do terapeuty jest wyjątkowo ciekawe. Kobieta kilkukrotnie zarzuca mu, że „wyrzucił” ją z terapii, a obecnie chce ją na nią „wciągnąć”. Bardzo interesujący dobór słów, pokazujący, jak dużą rolę w jej życiu pełnił/pełni Andrzej.

Najlepszy cytat: „To była prywatna rozmowa”

Wtorek – Antek (Stanisław Cywka)

Młody chłopak, borykający się z rozwodem rodziców. Czuje się odpowiedzialny za nieszczęście rodzicieli i za wszelką cenę stara się nie sprawiać problemów. Zaczyna więc stawiać potrzeby rodziców nad swoimi, a to prowadzi oczywiście do powstania nowych nieciekawych sytuacji.

Najlepszy cytat: Tym razem to akurat scenka. Chłopak zostawia u terapeuty naczynko, w którym zasadził owies na zaliczenie z biologii. Jest to ważna scena, gdyż oznacza, że właśnie u terapeuty może czuć się najbezpieczniej, najbardziej jak w domu. Że jest to właśnie to miejsce, do którego jeszcze zawita. Wobec którego jest pewien, że pozostanie takie, jak było. (Być może nadinterpretuję to zdarzenie, ale właśnie takie myśli przeszły mi przez głowę podczas projekcji).

Środa – Gustaw (Janusz Gajos)

Mężczyzna w średnim wieku, zajmujący kierownicze stanowisko w firmie budowlanej, nękany przez ataki paniki. Nieznana jest ich przyczyna, ale spiętrzenie problemów zawodowych i rodzinnych jest jedną z możliwych hipotez. Mężczyzna jest opanowany i stateczny, jednak silnie przejmuje się tym, co dzieje się z córką, która wyjechała za granicę. Nie jest w stanie pojąć zmian, zachodzących w jej życiu, ani sposobu, w jaki o nich opowiada. Ojciec ma przez to poczucie, że musi naprowadzić ją z powrotem na właściwą drogę. Jest nawet gotowy pojechać za nią na drugi koniec świata, mimo że nietypowa dolegliwość nie pozwala mu dobrze funkcjonować nawet we własnym mieście.

Najlepszy cytat: „Człowiek nie jest samochodem, by go reperować w warsztacie”

Czwartek – Marta (Julia Kijowska)

Moim zdaniem najbardziej emocjogenna postać. Głównie dlatego, że jej zachowanie jest najmniej przewidywalne, potrafi budzić najszerszą gamę emocji. O ile po większości bohaterów wiemy mniej więcej czego się spodziewać, o tyle zachowanie dziewczyny zaskakuje. Pojawia się tu zresztą najwięcej humorystycznych sytuacji, wynikających z zabawnych zdań, padających z ust bohaterki.

Najlepszy cytat: „Ja Cię bardzo proszę, patrz z mojej perspektywy!” i „Jesteś pierwszą osobą, która na mnie nakrzyczała. Od podstawówki”.

Piątek – Barbara (Krystyna Janda)

Superwizja Andrzeja. Udaje się na spotkania z Barbarą, by wyzbyć się wyrzutów sumienia po tym, co przydarzyło się jego pacjentowi w poprzednim roku. Dodatkowo, by poprosić ją o opinię na temat umiejętności przeprowadzania terapii. Okazuje się przy okazji, że sam Andrzej ma nierozwiązane sprawy w swojej przeszłości, które warto byłoby przegadać z drugą osobą.

Warto dodać, że w piątki wychodzimy też poza mury gabinetu Andrzeja, możemy oglądać ulice Warszawy.

Najlepszy cytat: „Wyłączam się. Nawet w trakcie sesji”.

Tak w telegraficznym skrócie przedstawia się grafik tygodnia oraz zestawienie pacjentów. Weekendy przeznaczone są na odpoczynek, także dla widza. Kolejne odcinki emitowane są bowiem od poniedziałku do piątku. W tym momencie warto wspomnieć, że drugi sezon „Bez Tajemnic” startuje na kanale HBO już w poniedziałek 12 listopada, o 22.00. Na dodatek pierwszych 5 odcinków ma być dostępnych do obejrzenia za darmo w usłudze HBO GO. (Wystarczy wejść na stronę HBOGO.pl, wybrać odcinek i voila! („Dodatkowo zaplanowana została emisja odkodowanych pięciu pierwszych odcinków Bez tajemnic w niedzielę, 18 listopada o godz. 20.00 w HBO2″).

Na sam koniec dodam jeszcze, że bardzo serdecznie dziękuję stacji HBO za zaproszenie na pokaz. Bardzo mi się podobało! :)

PS. Jeśli jesteście spragnieni odmiennego spojrzenia na te same sprawy, zapraszam do lektury wpisu Zwierza Popkulturalnego, która również była obecna na czwartkowym wydarzeniu. („Eventcie”, z odpowiednim tonem pogardy, jakby powiedziała to Marta) ;)

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii TV Shows

 

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS