RSS
 

Niezgodna

07 sie

Divergent” Neila Burgera to kolejna antyutopijna opowieść osadzona na bazie młodzieżowego bestselleru. Tym razem za podstawę do opowiedzenia historii posłużyła książka „Niezgodna” Veronici Roth.

Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy młodzi członkowie amerykańskiego społeczeństwa dokonują wyboru do której z pięciu frakcji chcą należeć. System frakcyjny to sposób na kontrolowanie zachowania społeczeństwa i „zachowanie spokoju dla dobra wszystkich”. Każdy ma znać swoje miejsce w szeregu, wiedzieć co ma robić i zachowywać się tak, jak zostało to określone w zasadach rządzących każdą z frakcji. W końcu przewidywalność zachowania oznacza spokój dla rządzących. Główna bohaterka (grana przez Shailene Woodley) nie potrafi jednak podporządkować się żadnemu konkretnemu sposobowi myślenia, a to oznacza, że jest „Niezgodna”. Jej umysł „potrafi myśleć na milion różnych sposobów”, co sprawia, że jej zachowanie trudno jest przewidzieć. Tym samym staje się zagrożeniem dla sprawujących władzę.

Film Burgera (jak i książka Roth) przedstawia zatem pierwszy etap przygód Tris Prior – jej transfer z jednej frakcji do drugiej oraz trening siłowo-umysłowy, któremu poddani zostają wszyscy nowi rekruci. Opowieść toczy się żwawo, oferując wiele interesujących momentów. Stanowi jednak także jedynie wprowadzenie do historii, pierwszy rozdział w trzytomowej opowieści. Wartym wynotowanie jest fakt, iż film dość wiernie odzwierciedla wizję pierwowzoru. Wszystkie najważniejsze wątki z powieści pojawiają się w filmie. Czasami lekko zmieniają się okoliczności poszczególnych wydarzeń, ale ogólny wydźwięk płynący z filmu jest taki sam jak ten w książce.

Obraz jest bardzo ciekawy wizualnie. Prawie postapokaliptyczne Chicago, porośnięte bujną roślinnością i otoczone wielkim bagnem, będącym niegdyś jeziorem Michigan, a także niecodziennym murem, chroniącym przed, w zasadzie nie wiadomo czym, stanowią niezwykle ciekawą scenerię dla całej opowieści. W pamięć w szczególności zapada sekwencja gry wojennej oraz zwieńczająca ją jazda na linie nad dachami miasta. Nakręcona z rozmachem, ukazująca nam wydarzenia z perspektywy bohaterki, kusi wizualną wirtuozerią. Przyzwoita jest także muzyka. Niejako leitmotivem filmu staje się utwór „Run Boy Run” Woodkida, którego słowa bardzo ładnie uzupełniają warstwę fabularną obrazu. Po seansie w głowie zostaje jednak pojawiający się na napisach końcowych kawałek „I Won’t Let You Go” grupy Snow Patrol. Muzyka w filmie to także umiejętne operowanie ciszą, a ten wyczyn udaje się filmowcom znakomicie. W momentach bez muzyki, cisza potrafi wyjątkowo głośno rezonować, ukazując nam tym samym wewnętrzne rozterki bohaterów. Bardzo ciekawe zagranie, które świetnie sprawdziło się na ekranie.

Niezgodna” nie jest wprawdzie filmem na miarę doskonałych „Igrzysk Śmierci”, a Shailene Woodley nie tworzy tak silnej bohaterki jak Jennifer Lawrence, jednak cała opowieść posiada w sobie odpowiednie dawki skrajnych emocji, by przykuć uwagę widza na dłużej. Pierwszy rozdział stanowi jednak jedynie rozdanie kart i choć już pojawił się w niej zalążek poważnej rewolucji, wszystko wskazuje na to, że prawdziwa jazda bez trzymanki rozpocznie się dopiero później.

Film podobał mi się na tyle, że kiedy nadarzyła się ku temu okazja, sięgnąłem po książkowy pierwowzór. W trakcie czytania szybko odkryłem jak bliską adaptacją jest dzieło Burgera, więc z zadowoleniem zasiadłem do ponownego seansu, racząc się sfilmowaną wersją przyzwoitej wakacyjnej książki. Jestem ciekawy jak ta opowieść potoczy się dalej i mam nadzieję, że filmowcy planują kontynuować historię Tris Prior. W końcu, cholera, chcę się dowiedzieć po co im w ogóle cały ten mur otaczający miasto.

Ocena: 7/10

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii Movies

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~janina13

  14 sierpnia 2014 o 12:23

  Planuje obejrzeć ten film, wydaje się dość ciekawy- postaram coś napisać od siebie po obejrzeniu :)

   
 2. ~marek.olszak

  19 sierpnia 2014 o 15:59

  Jeszcze nie miałem możliwości obejrzenia ale chętnie to zrobię już w najbliższym czasie

   
 

 • RSS