RSS
 

Rozłączeni

22 kwi

The Search” Michela Hazanaviciusa to kino społecznie zaangażowane, ukazujące konflikt w Czeczenii z kilku perspektyw.

Historia poprowadzona jest kilkutorowo. Za każdym razem w środku opowieści stawia pojedynczą jednostkę, która musi poradzić sobie z nową sytuację, w której się znalazł.

Po pierwsze „Rozłączeni” to historia opowiedziana z perspektywy młodego chłopca, na którego oczach ginie rodzina. Łutem szczęścia ratuje siebie i młodszego brata. A potem ucieka z miejsca zbrodni i tuła się po kraju.

Po drugie – z perspektywy młodej dziewczyny, pracującej dla Unii Europejskiej i próbującej zwrócić uwagę środowiska międzynarodowego tym, co dzieje się w konfliktowym regionie. W tym kontekście bardzo wyrazistą sceną jest przemowa w Komitecie do Spraw Zagranicznych UE. Gdy nikt w zasadzie nie słucha kobiety, próbującej zwrócić uwagę instytucji na konflikt.

Po trzecie i chyba najciekawsze – „The Search” opowiada historię młodego chłopaka, który w wyniku łapanki na ulicy, staje przed wyborem: pójść do więzienia czy do wojska za swoje drobne przewinienie. Ten wątek będzie przedstawiał powoli postępującą desensytyzację chłopaka na otaczające go okropności wojny. Znamiennym fragmentem tego procesu jest scena, w której na linii frontu spotykają się dwaj młodzi mężczyźni, z których jeden znęcał się wcześniej nad drugim. Na pytanie „jak Ci tu jest” (na froncie) pada odpowiedz „jak w raju”. W tle tej sceny widzimy płonące zgliszcza wieżowca. Również pierwsza wojenna sekwencja z udziałem chłopaka potrafi zrobić wrażenie, ukazując moment, w którym zmienił się jego sposób postrzegania świata. Sceny, gdy widz podąża za bohaterem z karabinem, który przemierza rozpadające się miasto, stanowią chyba najciekawszy moment całego obrazu.

Rozłączeni” to kino niepozbawione kilku zbyt długich scen, które niepotrzebnie wydłużają seans do rozmiarów dwuipółgodzinnego spektaklu, jednak ostatecznie starające się dość dokładnie oddać problemy konfliktu z wielu różnych perspektyw. Film niepozbawiony jest wprawdzie pewnych uproszczeń, jednak obraz, mający „otwierać oczy”, sprawdza się całkiem nieźle.

Ocena: 7-/10

 
Komentarze (3)

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Max

  22 kwietnia 2015 o 12:21

  Zapowiada się ciekawy film;)

   
 2. ~Seks rozmowy

  10 listopada 2016 o 18:26

  nieraszplujący

   
 3. ~August

  15 listopada 2016 o 05:21

  nieprażony

   
 

 • RSS