RSS
 

Krótko o: Serce Lwa i Dwa dni, jedna noc

19 kwi

Fiński obraz „Serce Lwa” to opowieść o problemie wykorzenienia zaszczepionych wewnętrznie przekonań oraz próbie tolerancji w czarno-białej wizji świata, reprezentowanej przez głównego bohatera.

Gdy Teppo (dobry Peter Franzen) poznaje dziewczynę i postanawia się z nią ustatkować, nie przeszkadza mu, że kobieta ma już syna. „Zostanę jego ojcem” – mówi. Sprawy komplikują się, gdy mężczyzna dowiaduje się, że chłopak jest ciemnoskóry. Teppo to bowiem neonazista, walczący o „białą Finlandię”. Napięcie wynikające z tej sytuacji jest w filmie wyjątkowo umiejętnie budowane już od pierwszej chwili. Od samego początku widz ma bowiem poczucie, że przedstawiona w filmie sytuacja nie może dobrze się skończyć. Reżyser bardzo skrzętnie wykorzystuje to napięcie do pokazania historii wewnętrznych przemian bohatera oraz lekcji tolerancji, którą nowa sytuacja na nim wymusi. Czy jednak na pewno będzie mógł przezwyciężyć swoją naturę?

Obraz Dome’a Karukoskiego poprowadzony jest z wyjątkową gracją i wyczuciem, pozwalając widzowi wczuć się w sytuację przedstawioną na ekranie. Bardzo ciekawe są zdjęcia, ukazujące fińską naturę oraz jej folklor. W szczególności uwagę przyciąga pierwsza sekwencja, ze spadającymi liśćmi, która stanie się także klamrą całej opowieści, nabierając pełni znaczenia pod koniec seansu. Asceza formy ułatwia skupienie się na dramatyzmie całej historii.

Serce Lwa” to niezmiernie ciekawy, ascetycznie nakręcony film, który dzięki wykorzystaniu prostych, sprawdzonych środków nie pozostawia widza obojętnym.

Ocena: 8/10

Dwa dni, jedna noc” Braci Dardenne to historia kobiety, która stojąc u progu zwolnienia, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przekonać współpracowników, by zagłosowali za jej pozostaniem w firmie. Sprawa będzie trudna, gdyż większość z nich ma interes w tym, by Sandra (Marion Cotillard) nie wracała do pracy.

Dwa dni, jedna noc” to film rozgrywający się od piątku do poniedziałku, podczas którego dwa dni i jedną noc kobieta wykorzysta, aby walczyć o swoją pracę i przyszłość. Drugim utrudnieniem jej metod działania, będzie fakt, iż dopiero niedawno wyszła z depresji i jej humor, w obliczu tak trudnych informacji, jak wizja utraty pracy i powiązane z nią widmo pójścia na zasiłek, wciąż się waha.

Obraz Braci Dardenne jest filmem tendencyjnym, w którym ciągle powiela się ta sama sytuacje. Sandra przychodzi do kolejnych pracowników, zadając im to samo pytanie. Z drugiej strony, produkcję ogląda się z zainteresowaniem. Dzieje się tak dlatego, że rozbieżność reakcji współpracowników jest ogromna. Każda interakcja mówi bardzo wiele o charakterze głównej bohaterki, jak i otaczających ją ludzi, ukazując zróżnicowane reakcje, które opierają się na tych samych argumentach.

Film jest stonowany i powolny, jednak dla kilku interesujących ludzkich odruchów bohaterów oraz ciekawej zmiany w postawie głównej bohaterki warto go zobaczyć.

Ocena: 6,5/10

 
Komentarze (3)

Napisane przez w kategorii Movies

 

Tags:

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Artur

  20 kwietnia 2015 o 14:35

  Witam serdecznie no cóż można powiedzieć. Polecam filmy, które nam tu przedstawiasz i ogólnie masz bardzo podobny gust do mojego, co mi się oczywiście bardzo podoba. Będę tu zaglądał może mnie jeszcze czymś zaciekawisz.

   
 2. ~Pola

  20 kwietnia 2015 o 19:59

  Oba filmy zapowiadają się ciekawie, będę musiała zobaczyć;)

   
 3. ~Daria

  21 kwietnia 2015 o 16:04

  Słyszałam o tym filmie: „Serce Lwa”, podobno jest bardzo dobry. Koleżanka oglądała go gdzieś za zgarnicą, na jakimś pokazie, czy coś takiego. Zadzwoniła po mnie zaraz po wyjściu i powiedziała, że koniecznie muszę obejrzeć film, gdy tylko będzie on wyświetlany w Polsce. I taki mam własnie zamiar, obejrzec ten film.

   
 

 • RSS